پرسش‌های متداول درباره عسل

۱- عسل های خریداری شده را در چه ظروفی و کجا نگهداری کنیم تا کیفیت آن تغییر نکند؟

عسل تاریخ انقضا ندارد ولی اگر در ظروف مناسب و مکان مناسب نگهداری نشود احتمال پائین آمدن کیفیت آن وجود دارد.
بهترین ظروف برای نگهداری عسل ظروف کریستال (شیشه ای) و ظروف چینی هستند. عسل ها را اگر در ظروف شیشه ای یا چینی در دار نگهداری کنید می توانید مدت زمان بیشتری بدون تغییر رنگ و بو نگهداری کنید.
بهترین مکان برای نگهداری عسل جای خشک و خنک و به دور از نور مستقیم خورشید است.

۲- عسلهای طبیعی شکرک می زنند یا عسلهای تقلبی؟

آنچه که در اصطلاح (شکرک زدن) می گویند و به خاطر وجود کلمه شکر در ذهن تقلبی بودن عسل را تداعی می کند، چیزی جز پدیده تبلور ( بلور شدن، کریستالیزاسیون ) نیست. شکرک زدن برخلاف اسمش که فقط کلمه شکر در آن به اشتباه استفاده شده هیچ ارتباطی به شکر ندارد، ولی چون در هنگام سفت شدن عسل طبیعی بلورهای آن (مواد شیرین داخل عسل) تا حدودی شبیه شکر می شوند از همین روی عامه مردم فکر می کنند که این عسل حاوی شکر می باشد و این اسم در بین مردم و فرهنگ ما به اشتباه رایج شده است.
اغلب تصور می شود که عسل شکرک زده (کریستالیزه) و یا رس بسته از مرغوبیت خوبی برخوردار نیست و شاید تقلبی باشد. این تصور صحیح نیست و شکرک عسل بستگی به مواد تشکیل دهنده آن و شرایط انبار یا ذخیره شدن آن دارد. عسل یک محلول قندی بیش از حد اشباع می باشد و چون مقدار قند آن بیش از آن است که بتواند در محلول باقی بماند، پس از مدتی شروع به شکرک زدن می کند. و این در حالی است که هنوز بسیاری از مصرف کنندگان فکر می کنند که عسل شکرک زده، فاسد شده و یا با افزودن شکر به آن تقلبی صورت گرفته است.
شکرک زدن یک فرآیند طبیعی است که قند در عسل به صورت جامد درمی آید. دمای نگهداری و انبارداری عسل می تواند در شکرک زدن و یا رس کردن عسل موثر باشد.
معمولاً عسل در دمای زیر ۵ درجه و بالای ۲۵ درجه رس نمی کند، اما دمای ۱۴ درجه مناسب ترین دما جهت رس زدن عسل است. همچنین وجود ذرات جامد در عسل (مثل دانه های گرده) موجب تسریع در شکرک زدن می شود و به هر میزان که قند گلوکز افزایش یابد عمل شکرک زدن تسریع می شود. عسل آفتابگردان به دلیل درصد گلوکز بالا پس از سه هفته شکرک می زند و عسل گیاهان پنبه، لیلکی و یونجه نیز به سرعت رس می کند، عسل اقاقیا به خاطر داشتن گلوکز کمتر، چهار سال طول می کشد تا رس کند.
عامل دیگر رس کردن عسل طبیعی وجود آنزیم دیاستاز یا آمیلاز می باشد که تنها در عسل های طبیعی یافت می شود. وجود این آنزیم باعث جذب مواد جامد محلول در عسل شده و باعث ته نشین و شکرک عسل می شود.

۳- فرق عسل با موم سیاه و عسل با موم روشن چیست؟ چرا بعضی عسل ها سیاه هستند و بعضی ها روشن؟ آیا عسل های سیاه خاصیت درمانی دارند یا نه؟

رنگ موم طبیعی که غدد زنبور ترشح می کند سفید رنگ مات است وقتی زنبوران بعد از خانه سازی بتوانند درون حجره ها را زود با عسل پرکنند رنگ موم عسل سفید رنگ می شود (البته رنگ گرده انواع گلها می تواند روی رنگ موم سفید تاثیر گذارد و رنگ آن را تا زرد پر رنگ تغییر دهد). ولی اگر مدت زمان پر کردن حجره ها با عسل به طول بی انجامد حرارت بدن زنبورها رنگ موم روشن را تا رنگ قهوه ای تیره تغییرخواهد داد . اما اگر درون حجره ها چند بار برای تخم گذاری و پرورش بچه زنبورها استفاده شود رنگ مومها تا سیاه پر رنگ تغییر پیدا می کند.
نکته : اکثر رنگ شهد مومهای سیاه هم روشن است پس تفاوت در رنگ موم عسل است نه خود عسل.

۴- آیا فقط عسلهای طبیعی که زنبور از شهد گلها تغذیه می کند خاصیت درمانی دارد ؟

از لحاظ تغذیه ای هدف ما از مصرف عسل دریافت قند های ساده گلوکز وفروکتوز است نه مواد معدنی یا ویتامینها ، همچنین از لحاظ درمانی ، آن موادی که به عسل خاصیت درمانی می دهد از طریق شهد گلها وارد عسل نمی شود بلکه آنزیمها و به خصوص آنتی بیوتیکها و سایر مواد احتمالی است که در بدن زنبور عسل ساخته می شوند و به شهد یا شربت در حال تغلیظ شدن در عسلدان زنبور افزوده می شود. (آنزیمها مواد پیچیده ای هستند که در سلولهای زنده یافت می شوند و به انجام واکنشها و فرایندهای حیاتی کمک می کنند . در حضور آنزیمها فرایندهای بیوشیمیایی به آسانی انجام می شود ، فرایندهایی که انسان هرگز موفق به تکرار آنها نشده است).
وقتی گلهای شهد دار کافی در محیط اطراف زنبورستان نباشد زنبور دار ناچار می شود که علاوه بر شهد جمع آوری شده توسط زنبورها مقداری هم شربت شکر در اختیار زنبورها قرار دهد تا زنبورها بتوانند علاوه بر تولید عسل برای مصرف خودشان در فصول نامساعد سال مقداری هم عسل برای زنبوردار تولید کنند .زنبورها از شربت شکر مشابه شهد گیاهان تغذیه می کنند ، به این معنی که شربت را مشابه شهد می بلعند و به آن آنزیم مبدل (انورتاز) اضافه می کنند و با این عمل قند معمولی شربت شکر(ساکارز) را به گلوکز و فروکتوز تبدیل می کنند ، همچنین سایر موادی را که زنبور به شهد اضافه می کند به شربت بلعیده نیز اضافه می کند.
تنها کمبود و تفاوت عسل شهد با عسل مخلوط شهد و شربت شکر ، عطر شهد و مقداری جزیی ویتامین ها ومواد معدنی موجود در شهد است که در شربت خالص یافت نمی شود . این حقیت را هم باید بدانیم که شهد گلها شربت بسیار رقیقی است که بیش از ۹۹ درصد آن از آب و قندهای گلوکز و فروکتوز تشکیل شده و کمتراز ۱ درصد مابقی ان از مواد معدنی ، ویتامینها ، اسانس ها و غیره تشکیل شده است

۵-آیا کسانی که دیابت دارند می توانند عسل مصرف کنند؟

در واقع افرادی که از دیابت نوع ۲ رنج می برند در خون خود انسولین کافی ندارند و قند گلوکز خون این افراد بالاتر از افراد معمولی است، گلوکز برای جذب، به انسولین احتیاج دارد اما قند فروکتوز مکانیزم جذب متفاوتی دارد و به انسولین احتیاجی ندارد. گلوکز بالای خون عوارض بسیار بدی برای بیمار دارد و از طرفی گلوکز پائین نیز باعث ضعف و سرگیجه و در مواردی اغما می شود. با توجه به اینکه اکثر مواد غذائی دارای کربوهیدرات بعد از هضم در بدن به گلوکز تبدیل می شود مصرف کربوهیدرات دررژیم غذائی بیماران دیابتی باید کنترل شده باشد.عسل ماده اشباعی است که تقریبا ۷۰ درصد آن از کربوهیدرات تشکیل شده است و یک قاشق غذاخوری عسل تقریبا ۱۷ گرم کربوهیدرات دارد. تفاوت اصلی میان انواع عسل ها به گیاهانی بستگی دارد که توسط زنبورها شهد برداری می شوند و اینکه این گیاهان در چه مکانی رشد کرده اند.این دو عامل در نقاط مختلف جهان متفاوت است در حالی که زنبورهای عسل یک محدوده ی نسبتاٌ کوچکی را برای گرده افشانی ترجیح می دهند (حدود ۳۰۰ پا از محل کندوهایشان).عسل مخلوطی از گلوکز و فروکتوز (حدود ۸۲ درصد از وزن عسل را فروکتوز تشکیل می دهد) است. این ماده ی عالی حاوی مقادیر زیادی ویتامین های مختلف، مواد معدنی و آنتی اکسیدانها می باشد. عسل شیرین تراز شکر است و بنابراین دارای مقادیر بیشتری کربوهیدرات می باشد.
بنابراین عسل غذایی نیست که به راحتی بتوان انرا به راحتی در برنامه غذایی یک بیمار دیابتی قرار داد. چون عسل مقدار زیادی گلوکز(۳۱%) دارد. اما به شرطی که فرد یک رژیم با کربوهیدرات کم را رعایت کند عسل می تواند بخشی از رژیم غذایی یک بیمار دیابتی باشد به در واقع مقدار کربوهیدرات مصرفی برای یک بیمار مهم تر از نوع کربوهیدرات مصرفی است و متخصصان تغذیه موافق اند که در یک رژیم غذایی متعادل می توان مقدار کمی عسل مصرف کرد.
به طور کلی میتوان گفت افراد دیابتی می توانند در روز ۲۰ تا ۳۰ گرم عسل طبیعی خالص تحت نظر و مشورت دکترشان مصرف کنند. تصوری که در بین مردم وجود دارد که بیماران دیابتی بدون محدودیت و همانند یک فرد سالم می توانند عسل طبیعی را مصرف کنند طبق نظر پزشکان اشتباه هست. بنابراین این افراد می توانند قبل یا بعد از صبحانه این مقدار عسل را به صورت رقیق شده در آب یا چای و یا آب گریپ فروت یا قبل از خواب مصرف کنند.
در مطالعه ای در سال ۲۰۰۷ که نتایج آن در مجله ی The international Journal of Food Science and nutnition منتشر گردید، دانشمندان یک مطالعه ی ۸ هفته ای را بروی ۴۸ فرد مبتلا به دیابت انجام دادند. نیمی از این افراد به مدت ۸ هفته عسل را به صورت خوراکی مصرف و نیمی دیگر از عسل استفاده نکردند، نتایج نشان داد در گروهی که عسل را به صورت خوراکی مصرف کرده بودند کاهش وزن بیشتری نسبت به گروه کنترل دیده می شود همچنین پروفایل چربی آنها نسبت به گروه کنترل بهبود یافته بود و مقدار هموگلوبین A1C در آنها اندکی افزایش یافته بود.
متأسفانه در اکثر عسل های تجاری که به بازار ارائه می شود زنبور با شکر تغذیه می شود و عسل دارای ساکاروز برابر یا بالاتر از ۵%هستند (استاندارد ایران در عسل ساکاروز ۵% است) که مصرف این نوع عسل ها برای بیماران دیابتی ممنوع و مضر است. در عسل های طبیعی که زنبور از شهد گل ها تغذیه می کند میزان ساکارز معمولا زیر ۳% است و این عسلها با شرایط ذکر شده بالا برای بیماران دیابتی قابل استفاده هستند. مصرف این نوع عسل ها حتی می تواند در در زمینه پیشگیری از دیابت و درمان زخم های دیابتی بسیار موثر باشد. تحقیقات اخیر نشان داده است که جایگزینی کامل شکر با عسل خطر ابتلا به دیابت را تا ۷۰ درصد در افراد کاهش می دهد. و همچنین در افراد دیابتی با مالیدن عسل بر روی زخم های دیابتی می توان بهبودی این زخم ها را سرعت بخشید و حتی در موارد زیادی از قطع شدن عضو بیمار دیابتی در اثر زخم جلوگیری کرد.

۶- از چه سنی به کودکان عسل بدهیم؟

هرگز به کودک زیر یک‌ سال نباید عسل داد که برای سلامتی او مضر است. دادن عسل به نوزاد زیر یک‌ سال باعث بروز مسمومیت ”بوتولیسم“ می‌شود. بوتولیسم در اثر اسپورهای باکتری بوتولینم به‌ وجود می‌آید. اسپورهای این باکتری به مقدار زیادی در خاک، گرد و غبار و عسل وجود دارد. اگر این اسپورها توسط افراد بزرگسال بلعیده شوند، تأثیر بدی بر آنها ندارند. ولی اگر وارد بدن نوزاد شوند، در مجرای گوارشی او تکثیر می‌یابند و باعث تولید سم بوتولینم می‌شوند. حتی اگر برای شیرین ‌شدن سر پستانک نوزاد، عسل به آن بمالید، این سم را در بدن نوزاد ایجاد خواهد کرد. سم بوتولینم به‌عنوان کشنده‌ ترین سم برای انسان شناخته شده است. مقدار کشنده آن یک ده ‌میلیونیم میلی‌گرم به ‌ازاء هر کیلوگرم وزن بدن است که این مقدار با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شود. اگر این مقدار بسیار جزئی وارد جریان خون شود، در کمتر از چند دقیقه با فلج‌ کردن عضلات تنفسی، باعث مرگ فرد می‌شود.
دادن عسل به نوزاد زیر یک‌ سال باعث بروز مسمومیت ”بوتولیسم“ می‌شود.
بوتولیسم می‌تواند توسط خاک یا گرد و غبار (به‌خصوص گرد و خاک کیسه جاروبرقی) در نوزاد ایجاد شود، ولی خوردن عسل، مهم‌ترین عامل بروز این مسمومیت است. مسمومیت بوتولیسم در نوزادان زیر یک‌ سال اتفاق می‌افتد، ولی بیشتر تا سن ۶ ماهگی است. خوشبختانه در بیشتر موارد، مقدار سم آنقدر کم است که مسمومیت غیر قابل تشخیص است.
اولین علامت بوتولیسم در نوزاد، یبوست است (البته یبوست در بسیاری از نوزدان شایع است و خطری هم ندارد) که ۳ تا ۳۰ روز بعد از خوردن عسل بروز می‌کند. در طی روزهای بعدی نوزاد دچار ضعف، بی‌میلی به غذا، کاهش اشتها و گریه‌ کردن ضعیف می‌شود.
ولی خوردن عسل از سن ۴ سالگی نباید از رژیم غذایی کودکان حذف شود.

۷- دلیل شکرک زدن (رُس بستن)عسل چیست؟

آنچه که در اصطلاح (شکرک زدن) می گویند و به خاطر وجود کلمه شکر در ذهن تقلبی بودن عسل را تداعی می کند، چیزی جز پدیده تبلور ( بلور شدن، کریستالیزاسیون ) نیست.  شکرک زدن برخلاف اسمش که فقط کلمه شکر در آن به اشتباه استفاده شده هیچ ارتباطی به شکر ندارد، ولی چون در هنگام سفت شدن عسل طبیعی بلورهای آن (مواد شیرین داخل عسل) تا حدودی شبیه شکر می شوند از همین روی عامه مردم فکر می کنند که این عسل حاوی شکر می باشد و این اسم در بین مردم و فرهنگ ما به اشتباه رایج شده است. در جوامع پیشرفته عسل شکرک زده(کریستالیزه شده) قیمت بالاتری نسبت به عسل معمولی دارد، چون عسل شکرک زده خودش را به عنوان عسل طبیعی ثابت کرده است.

بعضی از عسل ها خیلی دیرکریستالیزه می شوند و برخی دیگر چند روز پس از استخراج شکرک می زنند، بعضی از عسل ها در شان (قاب) هم کریستالیزه می شوند. اکثر عسل ها پس از مدتی که در انبار، فروشگاه و منازل نگهداری شدند خود به خود شکرک زده و از حالت مایع خارج می گردند و به اصطلاح رس می کنند.از نقطه نظر اکثر مصرف کنندگان که آگاهی کافی از خصوصیات عسل ندارند این امر مبین ناخالصی و غیرطبیعی بودن آن است. متاسفانه این موضوع به حدی تأثیر سوء در ذهن مصرف کنندگان ایجاد کرده است از یک طرف مشکل بزرگی را برای تولید کننده (زنبوردار) در جریان عرضه به بازار و از طرف دیگر برای مصرف کنندگان از نظر طبیعی بودن عسل مایع به وجود آورده است. باید توجه داشت که شکرک زدن و خاصیت تبلور عسل، نشان مرغوبیت و طبیعی بودن آن است.

 

مهمترین دلایل شکرک زدن عسل طبیعی:

  • درجه حرارت محیط

در حرارت بالاتر از ۱۶ تا ۲۰ درجه سانتی گراد عسل کمتر بلوری می شود و علت آن هم کم شدن خاصیت چسبندگی عسل و رسوب مواد خارجی است که در حرارت پایین هسته تبلور را به وجود می آورند، برای جلوگیری از شکرک زدن، عسل طبیعی را همیشه در جای گرم و بالاتر از ۱۶ درجه سانتی گراد نگهداری نمایید.

 

  • دیاستاز

دیاستازها ذرات خیلی ریز عسل را به خود جذب کرده و باعث ته نشینی و کدر شدن آن می گردد.

این خاصیت فقط در عسل طبیعی وجود دارد زیرا در داخل عسل طبیعی دیاستاز وجود داشته و عسل غیر طبیعی فاقد آن است. فقط دیاستازها قادرند ذرات عسل را متبلور نموده و باعث شکرک زدن آن گردند(که این اتفاق در دمای کمتر از ۱۶ درجه خیلی سریعتر اتفاق می افتد) و حال آنکه عسل غیر طبیعی به علت نداشتن دیاستاز صاف و روشن باقی می ماند بنابراین می توان چنین نتیجه گرفت که اگر عسل بعد از مدتی (دیر یا زود) شکرک زد حتما طبیعی است.

 

  • مقدار گلوکز

عسل اقاقیا به علت داشتن گلوکز کمتر (%۳۵/۹۸ گلوکز و %۴۰/۳۵ فروکتوز ) در حدود چهار سال برای ته نشین شدن وقت احتیاج دارد ولی عسل لیلکی وکلزا یک هفته پس از استخراج شکرک می زند. عسل گل آفتابگردان که اساسا از گلوکز تشکیل شده بعد از سه هفته تا یک ماه متبلور می شود. در مقابل عسل مرکبات که دارای فروکتوز و گلوکز بالاتری است بعد از سه ماه اولین بلورهایش پدید می آید. عسل حاصل از گلوکز خالص(شکر) اصلا شکرک نمی زند.

 

  • نوع عسل و گیاهان عسل زا

نوع عسل و گیاهان عسل زا در مسئله تبلور مهم است. عسل بعضی از گیاهان سریع تر و برخی دیرتر شکرک می زنند و یا تا چند سال شکرک نمی زنند.

۸- عسل با موم بهتر است یا بی موم؟

موم ماده ای است که دستگاه گوارش انسان و سایر جاندران قادر به تجزیه مولکولهای آن نیستند ( یعنی پس از تغذیه جذب نمی شود و به همان صورت که تغذیه شده است از بدن دفع می گردد ) پس از لحاظ خوردن هیچ منفعتی برای انسان ندارد. ولی اگر در بحث خرید عسل بخواهیم بررسی کنیم به این نتیجه می رسیم که اگر عسلی که می خواهید خرید نمائید از منبع ناشناس و یا ناشناخته است بهتر است عسل را با موم بخریم چون در این شرایط احتمال تقلب کمتری وجود دارد و حدالقل مطمئنیم که زنبور عسل این عسل را ساخته است (گرچه بیش از ۹۰% عسل های عرضه شده با این روش در کل دنیا نیز با تغذیه مصنوعی می باشد یعنی به زنبور عسل شیره قند می دهند تا دنبال شهد گیاهان نرود و همان قند معمولی را خورده و به عسل تبدیل کند) ولی در شرایطی که عرضه کننده عسل مشخص است و اعتماد نیز وجود دارد و یا عرضه کننده کیفیت را تضمین می کند عسل بی موم یا همان شهد بهتر است چون این عسل قبلا بررسی و آزمایشات متععدی را گذرانده و بعد از آن بسته بندی شده که نکته خیلی مهم و حیاتی است. در هر صورت انتخاب با مصرف کننده است و می تواند بعد از بررسی کامل عسل مصرفی خود را انتخاب نماید.

۹- آیا “عسل ” برای دیابتی ها مناسب است؟

اكثر بيماران ديابتي اين سؤال را درذهن خود دارند که عسل  برای آنها مفید است یا نه در این مورد نظر پزشک شما بسیار مهمتر از نظر ما می باشد چون میزان قند خون و… و شدت بیماری نقش مهمی در تصمیم گیری در این زمینه دارد ولی در حالت کلی:

براي جواب تا اين حد مي توان گفت كه در مورد ديابت شيرين مصرف عسل همان قدر مضّر است كه مصرف قند ضرر دارد ولي با توجه به خواص جانبي عسل و همچنين وجود فركتوز كه جهت جذب به سلولها نيازي به انسلين ندارد ، مي توانند عسل را جايگزين مقدار قند مصرف روزانه خود قرار دهند و بايد توجه داشته باشند كه مصرف عسل به عنوان قند اضافي در رژيم غذايي آنها مجاز نيست چرا كه عسل علاوه بر فروكتوز به همان نسبت هم گلوكز دارد.

۱۰- آیا از رنگ عسل می توان به طبیعی بودن آن پی برد؟

خیر، درست است که رنگ عسل حرف از نوع گیاهانی که زنبور عسل از شهد آنها جمع آوری کرده می دهد ولی به هیچ عنوان نمی توانیم بگوییم که مثلا چون رنگ عسل تیره است پس طبیعی است و یا چون روشن است غیر طبیعی است. رنگ در مجموع اگر با غلظت، بو، طعم و سایر خصوصیات بررسی شوند می تواند عامل تاثیرگذار باشد ولی به تنهایی نمی تواند در تصمیم گیری ما تاثیر داشته باشد.

 

11- راههای جلوگیری از شکرک زدن عسل طبیعی چیست ؟

برای مصرف کنندگان نگهداری عسل طبیعی در محیط اتاق (محیط نسبتا گرم) بهترین حالت برای حفظ عسل طبیعی به صورت عادی می باشد. برای جلوگیری از شکرک زدن عسل مطالعات زیادی انجام شده و معمول ترین و عملی ترین راه جلوگیری از به تأخیر انداختن آن در کارخانه پاستوریزه کردن و بسته بندی عسل می باشد که عسل را حرارت داده و ذرات متبلور آن را ذوب می نمایند.

برای این کار عسل را تا ۷۷ درجه سانتی گراد حرارت داده و به وسیله ی صافی های مخصوص ناخالصی های آن مثل دانه گرده که ممکن است مرکز شروع تبلور باشد، را خارج می نمایند. بعد عسل را در این حرارت به مدت ۵ دقیقه نگه داشته و سپس یک دفعه آن را خنک و درجه حرارت آن را به ۵۷ درجه سانتی گراد می رسانند که قابل بسته بندی است و از شکرک زدن عسل برای چندین ماه تا چند سال جلوگیری کرده و عمر انبارداری آن را افزایش می دهد.

12- تفاوت بین عسل طبیعی و عسل تقلبی چیست؟ از کجا بشناسیم؟

در حالت كلي عسل تهيه شده از مواد قندي كه زنبور عسل هيچ گونه نقشي در جمع آوري آن نداشته باشد ، و افزودن هر ماده ديگر اعم از مواد قندي و انواع اسانسها ، رنگها و انواع نگه دارنده ها به عسل ، جزء تقلبات محسوب مي شود و ارزش آن در مقايسه با عسل صفر است  .

برای مصرف کننده نهایی بهترین و مطمئن ترین راه خرید عسل طبیعی خرید از منبع مورد اعتماد می باشد.

يكي از راه هاي تشخيص عسل از عسل تقلبي شكرك زدن آن است ، اين تصور كه عسل تقلبي در شرايط سرما و در طول مدت نگه داري شكرك مي زند كاملا اشتباه بوده و اين شرايط براي عسل هاي طبيعي صادق است چرا كه در مدت نگه داري و در مجاورت سرما ، با كاهش رطوبت و ايجاد بلور هاي منظم قندي در نتيجه وجود آنزيمهاي افزوده توسط زنبور عسل ( دياستاز هاي عسل همانند  آنزيم اينورتاز ) ، عسل شروع به شكرك زدن مي كند كه درجه سفتي و زمان شروع شكرك زدن به نوع گل و آب و هواي منطقه دارد ؛   عسل طبيعي و غير طبيعي هر دو در شرايط سرما شكرك مي زنند ، بنابراين جهت تشخيص چنين عسل هايي دقيقترين روش ، آزمايشاتي است كه در آزمايشگاههاي مجهز مواد غذايي و شيميايي روي آن انجام مي گيرد ؛  ولي شناسايي چنين تقلبات براي عموم مردم كه دسترسي به اين آزمايشگاهها را ندارند از لحاظ كمي غير ممكن بوده . در مواردي با استفاده از تجربيات و آگاهي داشتن از نوع عطر و طعم عسل از جهت كيفي  مي توان حدس هايي زد . چرا كه عسل داراي عطر و طعم مخصوص به خود است و در تعريف آن چنين بيان مي شود كه عسل داراي عطر و طعم عسل است .

شكرك زدن عسل نه تنها دليل بر تقلبي بودن نيست بلكه بر عكس معرف آن است كه عسل كاملاً سالم بوده و نمی تواند تقلبی باشد و اين بر خلاف تصور غلط در ايران است كه عسل شكرك زده را تقلبي مي دانند.

13- چرا در فصل زمستان پدیده شکرک زدن عسل طبیعی زیاد اتفاق می افتد ؟

عسل طبیعی در فصل زمستان و در دمای پایین‌تر از ۱۶ درجه سانتیگراد شروع به شکرک زدن می‌کند، چون در این دما چسبندگی خود را از دست می‌دهد و مواد خارجی آن شروع به رسوب می‌کند و هسته‌های متبلور را به وجود می‌آورند. عسل‌هایی که از گلوکز خالص (تغذیه مصنوعی) تولید می‌شوند، هرگز شکرک نمی زنند و شکرک زدن یکپارچه عسل بعد از مدتی فقط و فقط در عسل طبیعی اتفاق می افتد.

شکرک زدن در عسل تقلبی مانند شکرک زدن مربا می باشد و بلورهای آن مانند ماسه سفت می شوند ولی شکرک زدن عسل طبیعی به صورت یکپارچه (مانند روغن نباتی جامد یا کره سنتی) است و چیزی به نام شکر در سطح آن جمع نمی شود.

14- روش به حالت اولیه برگرداندن عسل شکرک زده (ذوب کردن عسل طبیعی) ؟

در صورتی که عسل طبیعی بعد از مدتی کریستالیزه گردید (شکرک زد) می توانید محتویات بسته عسل را در یک شیشه خالی کرده و شیشه را در داخل آب گرم قرار دهید(۶۰ الی ۷۵ درجه) تا عسل به حالت اولیه بازگردد، در این حالت مواظب باشید که آب به داخل عسل وارد نگردد چون آب کیفیت عسل را کاهش می دهد.

15- محدوده سنی که می توانند از عسل استفاده نمایند ؟

به غیر از کودکان زیر یک سال که آن هم به صورت محدود می تواند استفاده شود هیچ محدودیت سنی برای مصرف عسل طبیعی وجود ندارد و فقط کسانی که تابه حال عسل طبیعی مصرف ننموده اند می توانند با تست مصرف عسل طبیعی (مصرف عسل طبیعی از کم در ابتدا به زیاد) مصرف عسل طبیعی را شروع نمایند تا اگر بدنشان حساسیت به عسل طبیعی نداشته باشد مصرف را ادامه دهند. در بعضی مواقع بسیار محدود بدن بعضی اشخاص با مصرف زیاد عسل طبیعی جوش می زند که به اصطلاح حساسیت به مصرف عسل طبیعی نامیده می شود که این اشخاص با مصرف کم و روزانه می توانند این حساسیت بدن را از بین ببرند.

16- مواد تشکیل دهنده عسل چیست؟

عسل شامل قندهایى چون گلوکز (عامل تولید انرژى سریع) و فروکتوز (عامل تولید انرژى طولانى) و مواد معدنى از قبیل منیزیم، پتاسیم، کلسیم، کلرید سدیم، گوگرد، آهن، فسفات، مس، روى، ید و انواع ویتامین هایى همچون ۱B، ۲B، ۳B، ۵B، ۶ Bو Cمى باشد.

17- شرایط نگهداری عسل چیست؟

عسل را به هیچ وجه در یخچال نگهداری نکنید. رطوبت، عسل را فاسد می کند.(بنابراین اگر آب عسل مصرف می کنید؛ برای جلوگیری از ترش شدنش، حداکثر یکی دو روز آن هم در یخچال نگهداری کنید؛ یا آن که مقداری آب لیموترش به آن اضافه کنید.) عسل را به هیچ وجه به طور مستقیم نجوشانید. بهترین ظرف برای نگهداری عسل، ظرف شیشه ای است. عسل را به هیچ وجه در ظرف فلزی نگهداری نکنید؛ مگر آنکه دارای پوشش مخصوص باشد. عسل در ظروف پلاستیکی نیز قابل نگهداری است ولی مورد توصیه ما نیست. موقع برداشتن عسل از ظرف، از قاشق داغ، خیس یا چرب استفاده نکنید. درب ظرف عسل را به ویژه در زمستان محکم ببندید.

18- چرا روش های معمول برای تشخیص عسل خالص از عسل مصنوعی را رد می کنید ؟

شما باید بدانید که عسل یک ماده ساده نیست که به راحتی بتوان در مورد آن قانون صادر کرد و همه این قوانین درست باشند . مثلا عده ای برای تشخیص عسل طبیعی و خالص از عسل مصنوعی به غلظت عسل استناد می کنند و یک ملاک تشخیص و راه تجربی ارائه می دهند که با علم روز تناقض دارد . در رابطه با همین مثال دقت کنید که عسل ارگانیک دارای خصوصیات پیچیده ای بوده و به راحتی تحت تاثیر شرایط محیطی قرار می گیرد . حتی عسل طبیعی ، خالص ، واقعی ، ناب و ممتاز نیز در محیط گرم به سادگی روان می شود و در محیط سرد بسیار سفت و چسبنده می گردد . همچنین عسل مرغوب نیز در محیط مرطوب به راحتی رطوبت را جذب می کند ولی در محیط خشک رطوبت آن کاهش می یابد .

19- عسلی کوهستان طبیعی تر است یا عسلی که در دشت ها گرفته می شود ؟

زنبور عسل برای تهیه ی شهد گل ها کیلومتر ها از کندو ی خود دور شده و به همه جا سر می زند ، تنها عامل در کیفیت عسل این است که زنبور فقط و فقط از شهد گلها تغذیه کند و این مطلب هیچ برتری در کیفیت عسل ایجاد نمی کند .

20- دلایل شکرک بستن عسل چیست ؟

شکرک بستن عسل دلایل مختلفی دارد

  • میزان ساکاروز عسل
  • میزان رطوبت عسل
  • وجود ذرات معلق درون عسل که به ظاهر قابل مشاهده نیستند ، مانند ذرات گرده گل .
  • دمای محیط و نحوه نگهداری (عسل در دمای ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد سریعتر شکرک می بندد )

21- آیا عسل کریستاله برای سلامتی مضر است؟

عسل یک ماده قندى فوق اشباع است و یکى از آنزیم هاى مهم عسل، آنزیمى است به نام دیاستاز که در صورت مهیا بودن شرایط (قرار گرفتن عسل در محیطى با درجه حرارت بین ۸ الی ۱۲ درجه سانتی گراد، ذرات خیلى ریز محلول در عسل را به خود جذب کرده و پس از تشکیل هسته شروع به رس کردن (متبلور، کریستالیزه شدن) آن مى شود و این تنها یک حالت فیزیکى است مانند یخ زدن آب. بنابراین هیچ تأثیر سوئى در خواص و کیفیت عسل ندارد و براى برطرف کردن آن مى توان ظرف محتوى عسل را درون ظرف آب گرم قرار داده و به آرامى حرارت دهید تا به حالت طبیعى باز گردد.

نکته: قیمت محسوس‌ترین چیزی است که مردم در خرید کالای مورد نیاز خود به آن توجه می‌کنند اما باید بدانیم که قیمت بالا و پایین نشانه خوبی یا بدی کالا نیست . متاسفانه افراد سودجو عسل‌های غیرطبیعی و مصنوعی خود را با قیمت بسیار گزاف عرضه می‌کنند تا ادعای کیفیت مطلوب آن را به اثبات برسانند .

 

کلام آخر:

گروه برمور هرگز انتظار ندارد که شما عزیزان عسل خود را فقط از ما خریداری کنید ، بلکه اعتقاد ما این است که استفاده از همه ی محصولات موجود در بازار عرضه اعم از خوراکی ، بهداشتی  و …  با بهترین کیفیت و قیمت حق همه ی ماست .

پس بیاییم با دقت بیشتر در خرید خود کیفیت را تشویق ، تولید را حمایت و سود جویان را طرد کنیم .